poniedziałek, 7 lutego 2011

FOTOGRAFIA HDR

Fotografia HDR
Konwencjonalny cyfrowy aparat fotograficzny, nawet ten najdroższy rejestruje obraz daleko odmienny niż widziany przez ludzkie oko. Fotografia HDR (nazwa HDR pochodzi od skrótu angielskiego określenia High Dynamic Range) umożliwia wykonanie zdjęcia o poszerzonej rozpiętości tonalnej podobnej do tej jaką rejestruje nasze oko. Istnieją już aparaty (niestety jeszcze bardzo drogie) posiadające specjalną matrycę rejestrujące obrazy HDR. Pojawia się jednak problem jak takie obrazy oglądać. Dostępne monitory nie są w stanie wyświetlić takiego zakresu luminacji jaki mają obrazy HDR. Sposobem na to są komputerowe algorytmy tzw. tone mapping operators czyli operatory mapowania tonów, które kompresują jasność obrazów HDR do możliwości monitorów. Dostosowują one najjaśniejsze i najciemniejsze miejsca obrazu HDR odpowiednio do najjaśniejszych i najciemniejszych miejsc monitora.
Aby wykonać fotografię HDR niekoniecznie musimy posiadać specjalny aparat. Możemy to ominąć wykonując serię zdjęć z różną ekspozycją, a następnie „posklejać” je w odpowiednim programie np. Photomatix. Oczywiście istnieją pewne ograniczenia w fotografowaniu tą techniką. Podstawowym warunkiem jest stabilność sceny. Ponieważ wykonujemy serię zdjęć, które później nakładamy na siebie, muszą one różnić się od siebie tylko ekspozycją. Odpadają więc zdjęcia samochodów w ruchu, ptaków w locie czy ruchu ulicznego. Wykonanie samego zdjęcia HDR sprowadza się do umieszczeniu na jednym kadrze poprawnie naświetlonych fragmentów wszystkich składowych fotografii. Kto miał okazję zrobić zdjęcie chociażby zachodu słońca czy krajobrazu z przepięknymi chmurami, ten wie jak trudno jest uzyskać poprawnie naświetlone górne (te ze słońcem) i dolne (te z horyzontem) części kadru. I tu przychodzi nam z pomocą fotografia HDR. Wystarczy zrobić kilka takich samych ujęć, najlepiej ze statywu, z różnymi parametrami ekspozycji, a następnie złożyć wszystko w jedną całość. Proste? Tak, ale jak zawsze należy to robić z wyczuciem aby nie „przedobrzyć”. Oczywiście możemy w ten sposób uzyskać obraz bardzo realistyczny lub manipulując ustawieniami kolorów, nasycenia i jasności, obraz bardziej bajkowy.  
Zagadnienie fotografii HDR wiąże się z wieloma aspektami technicznymi, które tutaj zostały pominięte. Chcących zgłębić tajniki HDR zachęcam do „guglowania”
 http://www.mariuszdlugosz.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz